OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mám rád Guillerma del Tora, ale o tím, že tento snímek měl dostat hlavního Oskara, si opravdu nejsem jist. Fantastická staromilská romance je vlastně takovou pohádkou, ve které v naprosto dokonalých kulisách vidíte ukousnuté prsty nebo napůl sežranou kočku bez hlavy. Tedy pohádkou pro dospělé. V jednom balení dostáváte prequel k filmu Hellboy, volnou variaci na Netvora z černé Laguny a Amélii z Montmartru.
Hlavní hrdince, kterou je němá uklízečka s hispánskými kořeny, jež se zamiluje do modrého monstra, sekunduje afroamerická kolegyně, homosexuální soused a pochybující ruský špion, který si není jist výběrem strany. Hlavním záporákem je bílý, chce se mi napsat heterosexuální - muž, který nejde daleko pro násilí nebo nějakou tu šovinistickou narážku. Guillermo del Toro se tedy tímto snímkem asi poprvé snaží vyjádřit k americké společnosti. Postavy jsou jednoznačně rozděleny na dvě strany, kdy ta jedna představuje tu soucitnou a současně utlačovanou a druhá tu despotickou a dominantní. Názorovost filmu je v tomto ohledu zřejmá.
Zřejmý je i rukopis a estetický cit režiséra. V tomto ohledu je Tvář vody skvělá. Pozornost je věnována i těm nejmenším detailům a ty tvoří dechberoucí celek v sytě temných odstínech. Většina děje se odehrává v podzemním vojenském vědeckém centru, kde Netvora drží. Film je záměrně balen do zcela konkrétní barevné palety a ať už jde stařičký biograf, byt hlavní hrdinky nebo zméněný výzkumák. Všechno je nádherné a tvořené s péčí o každou drobnost. I přes to se tato složka nevyrovná scénám z dřívějších mistrovských kusů režiséra. Mám na mysli například dnes již kultovní scény z Panova labyrintu, který jak po příběhové, tak po vizuální složce strčí Tvář vody do kapsy na první dobrou. V tomto ohledu film překonává přešlapy typu Pacific Rim - Útok na Zemi nebo Purpurový vrch.
Jedno se ale upřít nedá. Jsou tu parádní herecké výkony, ať už jde hlavní hrdinku, kterou představuje Sally Hawkins, Michael Shannon a jeho hlavní záporák, tak hlavně Doug Jones, který si střihnul stejnou postavu už ve filmu Hellboy. Maska i chování napůl člověka a napůl divokého zvířete tvoří dokonalou iluzi a pro mě se jedná o jedno z nejlepších ztvárnění nečlověka, jaké jsem na plátně kdy viděl.
Znovu se zamýšlím nad těmi třinácti nominacemi. Tam, kde mě Panův labyrint totálně semlel, působí Tvář vody poměrně mělce a ve chvílích, které mají být emocionálně nejvypjatější na mě nefungovala vůbec. Možná za to může naivita a některé části zápletky, které ne zcela dávají smysl, případně snivý závoj, kterým se film obklopuje a díky němuž je těžké mu jeho vážnější podtóny uvěřit.
Esteticky vypiplaná retro fantastická romance, s pozvolným staromilským typem vyprávění a jednou parádní maskou. Na největšího Oscara dle mého poněkud málo.
7 / 10
USA, 2017, 123 min
Režie: Guillermo del Toro
Předloha: Guillermo del Toro (povídka)
Scénář: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg, Octavia Spencer, Lauren Lee Smith, Nick Searcy, Cyndy Day, Stewart Arnott, David Hewlett, Nigel Bennett, Martin Roach, John Kapelos, Morgan Kelly, Dru Viergever, Wendy Lyon, Dan Lett, Madison Ferguson, Marvin Kaye a další
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.